شهر بی نظیر استانبول

استانبول پایتخت فرهنگی و اقتصادی، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است. این کلان شهر در کنار دریای سیاه، تنگه بسفر و دریای مرمر قرار گرفته است. استانبول تنها شهر در کل دنیاست که در دو قاره قرار گرفته است. استانبول به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شد. همچنین در همین سال به عنوان سومین شهر توریستی اروپا نیز برگزیده شد. سالانه مسافران زیادی به خاطر جاذبه‌های گردشگری فراوان این شهر از ایران به استانبول سفر می کنند.

مسجد ایاصوفیه

ایاصوفیه معروفترین مسجد استانبول است که زمانی کلیسا بود و بعد به مسجد تبدیل شده است. کمتر سازه‌ای را در طول تاریخ سراغ داریم که در زمان‌های مختلف تاریخی توانسته باشد ساختار خود را در حالی که محیط اطراف ساختمان دگرگونی‌های پیاپی را داشته، حفظ کرده باشد. مسجد ایاصوفیه یکی از همین سازه‌های تاریخی و استثنایی می‌باشد. ایاصوفیه از مدت‌ها قبل تر از آن که مسلمانان به فکر گسترش قلمرو خود خارج از عربستان و شام باشد در استانبول کنونی وجو داشته و به عنوان یکی از جذاب‌ترین و زیبا‌ترین سازهای عصر خود به شمار می‌رفته است. پس از تسلط و فتح استانبول توسط مسلمانان این ساختمان تغییر کاربری داده شد و با یکسری تغییرات مانند اضافه شدن گلدسته و قرار گرفتن نام خلیفه‌های مسلمانان، رنگ و بویی از معماری و سازه های اسلامی به خود گرفت.

مسجد ایاصوفیه

استانبول

کاخ موزه توپکاپی

استانبول

کاخ موزه توپکاپی

در بخش اروپایی استانبول که یکی از خوش آب و هواترین مناطق این شهر است، قصری زیبا به جا مانده از سلاطین عثمانی (از جمله سلطان سلیمان) به چشم می خورد. این کاخ موزه در قرن پانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد فاتح بنا گردیده است. جالب است بدانید که این کاخ به مدت ۴۰۰ سال محل زندگی سلاطین و فرمانروایان عثمانی بوده و در سال ۱۹۲۴ با دستور آتاتورک درهای آن به روی عموم مردم باز می شود. در این کاخ موزه بالغ بر ۲۰۰ هزار سند و ۸۶۰۰۰ شی گرانقیمت نگه داری می شود که در این بین بزرگترین مجموعه از وسایل و اشیاء مربوط به پیامبر اسلام نیز به چشم می خورد.

کلیسای چوره

شاید به نسبت جاذبه های معروف استانبول نام کلیسای چوره کمتر به گوش ما آشنا باشد، اما این ساختمان یکی از قدیمی‌ترین بناها در شهر زیبای استانبول است. این کلیسا که بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته در دوران بیزانس ساخته شده و آخرین بار در قرن پانزدهم میلادی مورد بازسازی مجدد قرار گرفته است. در سفر به استانبول می توان از این بنای باشکوه دیدن کنید و تجربه ای خاص و متفاوت تر از بازدید بناهای تاریخی را داشته باشید.

کلیسای چوره

استانبول

دولماباغچه

استانبول

دولماباغچه

دولماباغچه بنایی با شکوه در استانبول؛ اگر در تنگه بوسفر سوار بر قایق و یا کشتی‌های تفریحی شوید در کنار آب و کمی دورتر از پل بغاز ساختمانی بسیار زیبا و باشکوه می‌بینید. این بنای تاریخی بسیار زیبا یادگاری دیگر از زمان امپراطوری عثمانی‌هاست. می توان گفت که دولماباغچه به نوعی مرکز ادارات و بروکراسی امپراطوری عثمانی بوده است. این کاخ دارای ساختمان‌های متعددی است که همه‌ی آنها به دستور و پیگیری پادشاهان امپراطوری عثمانی ساخته شده اند. نکته جالب توجه در خصوص این کاخ حضور مصطفی کمال آتاتورک در آن بوده است. بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی رهبر جدید ترکیه در این مجموعه اقامت داشت و در همین کاخ نیز چشم از جهان فروبست.

موزه مادام تسو

یکی از جاذبه‌های بین‌المللی استانبول، شعبه استانبول مادام توسو است که در خیابان استقلال پذیرای گردشگران و هنر دوستان بسیاری است. این موزه‌ها که شعبه‌های زیادی در سراسر دنیا دارد در خاورمیانه نیز توانسته است علاقمندان و مشاهیر هنر را به خود جلب کند. اگر به هنر و هنرمندان علاقمند هستید بازدید از این موزه را به شما پیشنهاد می کنیم.

موزه مادام تسو

استانبول