شهر زیبای اصفهان

شهری تاریخی در مرکز ایران است که سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از این شهر به آنجا سفر می کنند. اصفهان سومین شهر بزرگ ایران و چهاردهمین کلان شهر خاور میانه می باشد. اصفهان در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در سدهٔ شانزدهم میلادی به هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. در آذر ۱۳۹۴ به همراه شهر رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. از جمله آثارهای تاریخی اصفهان منار جنبان ، سی و سه پل ، مسجد شیخ لطف الله ، عمارت عالی قاپو ، کاخ چهل ستون و پل خواجو را می توان نام برد. معروف ترین سوغاتی اصفهان گز می باشد که بیش از ۴۵۰ سال قدمت دارد و حدود ۹۰ درصد از گز کل کشور در این شهر تولید می شود. شهر رویاها، سیتی سنتر اصفهان، پارک جنگلی صفه با امکاناتی نظیر سینما و بولینگ و تله کابین و شهربازی و …، پارک جنگلی ناژوان که از معروف‌ترین پارک‌های جنگلی اصفهان است و از امکاناتی مثل باغ پرندگان و خزندگان و پروانه‌ها و آکواریوم و دولفیناریوم پارک ابی تله سیژ برخوردار است، باغ جوان بوستان مشتاق پارک سپاهان‌شهر باغ غدیر باغ فدک کوه نخودی کوه قایمیه پارک رجایی شهربازی‌های ملک‌شهر آبشار صفه سیتی سنتر شهر عجایب وحید سیمرغ از جمله مکان های دیدنی اصفهان می باشند.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان (میدان امام) از میادین زیبا و تاریخی کشور است. این میدان مستطیل شکل در مرکز شهر اصفهان قرار دارد. نقش جهان در اردیبهشت ۱۳۵۸ جز اولین آثار تاریخی ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این میدان همانند زنجیری چهار اثر باشکوه تاریخی را به هم پیوند داده است: مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سردر بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو. علاوه بر این آثار تاریخی ارزشمند، دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده که عموما جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان است.

میدان نقش جهان

اصفهان

پل خواجو

اصفهان

پل خواجو

یکی دیگر از یادگاری‌های ارزنده‌ی دوران حکومت تیموریان در شهر اصفهان است که به همت شاه عباس دوم و در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری به صورت امروزی احداث شده است. این پل که به نام‌های پل شاهی، پل بابا رکن‌الدین، پل شیراز و پل حسن‌آباد نیز شهرت دارد، یکی از شاهکارهای پل‌سازی در دنیا بوده که معماری و تزئینات انجام شده در آن بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

جلفا و کلیسای وانک

جلفا نام محله ارمنی‌های اصفهان است که به بافت زیبایش شهرت دارد. این محله پنج کوچه بزرگ دارد که امتداد آنها از شرق به غرب است. بازاری با چند حمام و دو کاروانسرا و یک میدان و یازده کلیسا در این محله وجود دارد.
آمنا پرکیچ مقدس، نام کلیسایی قدیمی و متعلق به ارامنه‌ی شهر اصفهان می باشد که به کلیسای وانک شهرت یافته است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است. این بنای تاریخی در دوران حکومت شاه عباس دوم و در منطقه‌ی جلفای اصفهان احداث شد و معماری آن تلفیقی از کلیسا و مسجد است.

کلیسای وانک

اصفهان

باغ چهلستون

اصفهان

باغ چهلستون

باغ چهلستون بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد؛ تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی، تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها از قسمت‌های دیدنی این باغ به شمار می‌رود. اگرچه این باغ به دلیل انعکاس تصویر ۲۰ ستون آن، این گونه نامگذاری شده اما برخی می‌گویند که علت نامگذاری چهلستون تخریب ۲۰ ستون از ۴۰ ستون در اثر آتش سوزی بوده که آثارش را در بخش سقف در سمت چپ عمارت در جلوی ورودی می توان دید.

منار جنبان

این ساختمان با کاشی‌های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهارپر و اشکال دیگری به شکل کثیرالاضلاع فیروزه‌ای رنگ زینت یافته و نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر به حرکت در می‌آید، بلکه تمامی این ساختمان به لرزه درمی‌آید. البته هنوز علت این پدیده مشخص نیست.

منار جنبان

اصفهان

آکواریوم

اصفهان

باغ پرندگان و آکواریوم اصفهان

باغ پرندگان و آکواریوم اصفهان در بخشی از مجموعه پارک جنگلی ناژوان قرار گرفته اند. مسافت بین باغ پرندگان و آکواریوم کمتر از یک کیلومتر است بنابراین شما در یک روز فرصت بازدید از دو جاذبه گردشگری و طبیعی منحصر به فرد را خواهید داشت. آکواریوم اصفهان اولین تونل آکواریوم کشور است که انواع آبزیان را در ۳۳ آکواریوم مختلف از پنج قاره جهان و در آب های شور و شیرین جای داده است. باغ پرندگان نیز دارای بیش از ۱۳۰ گونه مختلف از پرندگان است.